Možná jste zaregistrovali spolupráci moravskoslezského mSTANu a spolku Regios z polského Horního Slezska, zejména v oblasti regionální přeshraniční veřejné dopravy. Možná jste si také všimli, že jsme letos v květnu vyrazili na pozvání našich kolegů do Katovic, kde nás uvítali pestrým programem včetně působivé prohlídky tohoto města. 

den v Katovicích byl plánován jako jeden ze dvou recipročních výletů, přičemž každý z nich měl být pořádán jiným z našich spolků a v jiné zemi. Na konci října (až po náročných polských volbách) ho doplnil i výlet do Ostravy a Opavy, který jsme pořádali my. 

Začali jsme v Opavě, kde jsme si prohlédli historické centrum města, spatřili Bredu, svého času nejmodernější obchodní centrum v zemi, a mj. navštívili Slezské zemské muzeum navazující na tradici z roku 1814, což z něj činí vůbec nejstarší muzeum v České republice.

Po rychlém obědě jsme se přesunuli do Ostravy-Poruby, kde jsme se prošli její městskou památkovou rezervací zahrnující zástavbu ve stylu socialistického realismu zbudovanou jako nové dělnické město po roce 1951. Překotný průmyslový vývoj regionu a příklad úspěšné revitalizace industriálního areálu jsme si blíže představili v Dolní oblasti Vítkovice a dole Hlubina a na závěr jsme navštívili historické jádro původní Ostravy, které se mj. díky rostoucím stavebním aktivitám v poslední době znovu probouzí k životu.

Velký potlesk patří našemu členovi Vojtěchu Mertovi, studentu historie a architektury, který celou prohlídku naplánoval a realizoval, a také členu Regios Kasperu Piechatzekovi, jenž ji celou tlumočil z češtiny do polštiny. Dále se za moravskoslezský mSTAN zúčastnili Vilém Honysz, Matouš Polách, David Procházka a Ester Weimerová a za Regios Franciszek Damboń, Łukasz Giertler, Jakub Jędruś a Tomasz Skowron, Na závěrečném večerním setkání jsme měli možnost rekapitulovat naši dosavadní spolupráci a plány do budoucna. Shodli jsme se, že Regios jako spolek mladých lidí s láskou k rodnému kraji i moravskoslezský mSTAN jako mládežnickou organizaci hnutí s citem pro regiony spojuje ambiciózní a důležité poslání mimo jiné rozvíjet venkov a periferii, zatraktivnit tyto oblasti pro mladé lidi a pokusit se tak předejít jejich odcházení. To může v budoucnu jak zkvalitnit místní kvalitu a života a přístupné služby, ale také zmírnit polarizaci společnosti a záležet bude právě na přístupu dalších generací. Nejen v tomto je nám Regios skutečnou inspirací a už teď se těšíme na další projekty do budoucna, konkrétně snad na jaře 2024.

Categories: Aktuality