Ani v květnu Mladí starostové nezahálí a chystají akce pro své členy a přátele. Po prvním ročníku skvělého víkendového mSTANování v Mnichově Hradišti v březnu a setkání na konferenci hnutí STAN v dubnu přišel v květnu čas na tradiční Jarní den s mSTANem.

mSTAN na MZV

Tentokrát jsme se sešli 2. května před Černínským palácem, hlavní budovou Ministerstva zahraničních věcí, kam nás pozval náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák. Náš nabitý program jsme zahájili povídáním s panem náměstkem v Zrcadlovém salónku. Martin Dvořák nám nejprve povyprávěl o své práci na ministerstvu a svých zkušenostech diplomata

a vzpomněl i na léta, kdy stál v čele statutárního města Hradce Králové. V závěru přišel samozřejmě čas na dotazy, které se točily zejména kolem funkce ministra pro evropské záležitosti, do které byl pan náměstek jmenován o dva dny později. S trochou nadsázky se dá říci, že naše návštěva byla jednou z posledních akcí pana náměstka na ministerstvu, čehož si velmi vážíme!

Po příjemném povídání a občerstvení nastal čas vyrazit na prohlídku samotného paláce. Nejprve jsme se dozvěděli něco z bohaté historie budovy a pak již přišel čas na pomyslný zlatý hřeb, a to exkurzi do historického bytu ministra, jehož nejproslulejším obyvatelem byl Jan Masaryk. Měli jsme možnost nahlédnout i do nechvalně známé koupelny, kde došlo k tragickému úmrtí ministra Masaryka, které je dodnes opředeno tajemstvím. Po návštěvě bytu jsme měli ještě možnost si prohlédnout reprezentativní prostory ministerstva, které jsou využívány k organizaci kongresů, seminářů a setkání. Na tomto místě bychom rádi ještě poděkovali našemu průvodci, Ivanu Dubovickému, za poutavý výklad.

Po programu na Ministerstvu zahraničí jsme se pěšky přesunuli do budovy Poslanecké sněmovny, kde nás v prostorách poslaneckého klubu hnutí STAN čekala nejprve diskuze s místopředsedkyní Starostů a nezávislých, poslankyní Míšou Šebelovou, o tématech mladých. Dotkli jsme se zejména volebního práva od šestnácti, ke kterému jakožto mSTAN připravujeme informační kampaň a na konec jsme si vyslechli přednášku poslance Martina Exnera o důležitosti přijetí eura, fungování eurozóny a tradovaných mýtech o společné evropské měně v české společnosti.

Pak už zbyl jen prostor se rozloučit a zkonstatovat, že další den s mSTANem se povedl. Další akcí, která nás čeká v létě, je letní mSTANování, tentokrát na Moravě. Chcete u toho být s námi? Není nic jednoduššího než se přidat! Jsme otevřeni všem mladým lidem od 15 do 35 let.

Za mSTAN,
Dominik Žilka

Categories: Aktuality