Praha

Adam Trunečka Praha

Adam Trunečka
Předseda

adam.trunecka@stan.cz

 

Jitka Černá

Jitka Černá
Místopředsedkyně

cernaj@psp.cz

 

Pražský mSTAN je největší krajskou organizací. Jsme ale především skvělá parta lidí se zájmem o politiku a chutí se vzájemně posouvat. Máme mezi námi zastupitele z městských částí i odborníky na bydlení, rovné příležitosti či Evropskou unii. Stavíme i na zkušenostech dlouholetých starostů, zastupitelů, ale i senátorů a poslanců z Prahy. Pořádáme různé více i méně formální akce, společně děláme naše sociální sítě. Chceš s námi řešit progresivní témata, která jsou důležitá pro mladé lidi v Praze? Přidej se k nám!

Pavel Pospíšek
Tajemník

Naše články:

Progresivní Slovensko

Debata o slovenských volbách s kandidáty Progresivního Slovenska

Slovensko již 30. září čekají předčasné volby do Národní rady. Po vraždě Jána Kuciaka a masových protestech padla vláda Roberta Fica (SMER-SD) a zdálo se, že je s tímto politikem navždy ámen. Nová vláda pod vedením Igora Matoviče (OL’aNO), která měla přinést změny a zbavit zemi korupce, však přinesla jen

Read More »
Adam Trunečka

Adam Trunečka

O politiku jsem se začal zajímat, protože mne bavily vtipy z Kanceláře Blaník, ale chtěl jsem jim lépe rozumět. Není to úplně inspirativní příběh, ale později se dostavil i skutečný zájem o veřejné dění. V 18 letech jsem se začal zajímat o Evropskou unii. Mrzelo mne, že Češi „Bruselu“ rádi nadávají, ale už si nenajdou čas ani na tu nejjednodušší věc – přijít k eurovolbám. Od té doby jsem působil v několika panevropských projektech, které se snažily Unii přiblížit lidem. Rozdával jsem letáky, pořádal diskuze, přednášel na středních školách po celé republice. EU a občanská participace zůstávají mými tématy dodnes. Aktuálně studuji magisterský obor Evropská studia na FSV UK. Pracuji jako asistent poslance Martina Exnera a jsem členem komise pro strategický plán a participaci na Praze 3.

Jitka Černá

Jitka Černá

Vystudovala jsem Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor Andragogika a personální řízení. Aktuálně pokračuji v magisterském studiu Veřejné a sociální politiky na Fakultě sociálních věd UK. Od střední školy se věnuji organizaci vzdělávacích projektů pro studenty středních a vysokých škol v Centru politických studií a Studentské radě Filozofické fakulty UK. Pracuji jako PR asistentka poslankyně v Poslanecké sněmovně a jako produkční v Národním muzeu, kde se podílím na realizaci mnoha výstavních projektů. Také jsem založila iniciativu Ženy v politice, v rámci které se snažíme bojovat se stereotypy, které zažívají političky, a přinášíme příklady dobré praxe. Do komunální politiky jsem se rozhodla zapojit především kvůli sociální problematice. Chci, aby se Praha 5, kde žiji od dětství, stala místem, které je přívětivé pro rodiny s dětmi. K tomu potřebujeme dostupné nájemní bydlení, ale také architektonické úpravy veřejného prostoru - například úpravy výšky tramvajových ostrůvků, přístupnosti křižovatek pro chodce a šířky chodníků tak, aby byly vhodné pro jízdu s kočárkem. Všechna tato řešení nejsou finančně náročná a dokážou změnit veřejný prostor tak, aby se v něm dalo lépe žít. Navíc, pokud chceme politiku, která bude řešit důležité věci pro mladé lidi, je nejlepším řešením tuhle politiku sám pomáhat tvořit. Na celostátní úrovni jsem aktivní členkou odborných komisí Starostů a nezávislých pro lidská práva a rovné příležitosti. Jsem první místopředsedkyní krajské mládežnické organizace mSTAN, kde se zaměřuji na programy na podporu mladých političek. Dlouhodobě mě zajímá téma rovnosti mužů a žen na trhu práce a slaďování rodinného a pracovního života. Do mSTANu jsem se přidala hlavně kvůli tomu, že chci více provázat aktivity STAN a mSTAN. Zároveň je podle mě naše mládežnická organizace dobrou startovní čárou do politiky, protože člověk pozná spoustu nových lidí a zjistí, že politika může být i lidská.