Ondřej Pospíšil, tajemník krajské rady mSTAN Olomoucký kraj a dobrovolník v kampaních STAN, popisuje svůj zážitek ze stáže u pana europoslance Stanislava Polčáka (STAN).

Letos v květnu jsem dostal příležitost – možnost stáže v Evropském parlamentu. Samozřejmě jsem nejdřív váhal, ale po konzultaci ve škole i doma jsem se rozhodl, že pojedu.

Když jsem první den dorazil k budově Evropského parlamentu v Bruselu, ulevilo se mi, protože jsem tam trefil na první pokus a bez větších problémů. Tento den mi bylo vše vysvětleno a předáno prostřednictvím předchozího stážisty. Ukázal mi schránku na poštu, kancelář, jídelnu atd.

Během měsíce jsem vystřídal spoustu různorodých a někdy i neobvyklých prací, od ranního vyzvednutí pošty, přes výměnu toneru, objednávání odvozu pro pana Polčáka, až po psaní a vyzvedávání různých dokumentů. Samozřejmě nesměl chybět typický úkol pro stážisty, a to donáška kávy. Při práci jsem měl možnost prokázat politické i právní znalosti, zejména pokud jde o fungování evropských institucí a průběh legislativního procesu. Jako stážista jsem měl mimo jiné možnost navštívit i některé schůze výborů. Zavítal jsem například na zasedání výboru pro regionální rozvoj (REGI), jehož je pan europoslanec Polčák členem. Musím přiznat, že obě zasedání mě zaujaly a rozšířily mé politické i právní znalosti.

Teď si s odstupem říkám, že mě nic lepšího nemohlo potkat – jeden měsíc bez školy, spousta zážitků, plno získaných a zažitých zkušeností, úžasní nadřízení a výborné obědy za přijatelnou cenu. Zprvu jsem měl obavy, že se nedomluvím, ale během týdne byly pryč. Kdybych dostal ještě jednu takovou možnost, neváhal bych a využil ji!

Categories: Aktuality