Mezi 4. a 6. červencem se členové mSTAN na pozvání europoslance Stanislava Polčáka zúčastnili studijní cesty do Evropského parlamentu ve Štrasburku. Mimo členů mSTAN se výprava skládala ze zástupců STAN, SMS a dalších, a tak bylo osazenstvo velmi rozmanité, nabízející řadu možností k obohacující výměně zkušeností a názorů. Organizaci cesty a téměř mateřskou péči o účastníky pak zajistilo osvědčené duo ve složení Radim Sršeň a Tomáš Pavelka.

Pondělí 4. července bylo ve znamení postupného nabírání účastníků a cesty přes Německo, kterou nám Radim Sršeň krátil vyprávěním o EU. Na ubytování jsme dorazili ve večerních hodinách. V úterý nás čekala hlavní část programu. Dopoledne bylo věnováno politickému poznávání, a tak hned po snídani naše kroky vedly do budovy Evropského parlamentu, kde jsme si nejprve krátce prohlédli budovu, abychom následně z tribuny mohli sledovat zasedání EP.

mSTAN v budově europarlamentu

Nakonec přišla na řadu slíbená beseda s europoslancem. Pan poslanec Polčák se bohužel nakonec musel ze setkání omluvit, a tak nás přivítal pan poslanec Pospíšil. Předmětem besedy bylo zejména fungování evropských institucí, následované některými aktuálně diskutovanými politikami. Odpoledne pak bylo zasvěceno poznávání bohaté alsaské kultury a historie. Nejprve jsme se prostřednictvím městečka Riquewihr seznámili s venkovem, abychom večer svou znalost rozšířili i o městské prostředí v podání Štrasburku. Ve středu dopoledne jsme pokračovali v prohlídce Štrasburku, tentokrát však z paluby lodi brázdící místní plavební kanály. Jelikož čas plyne přinejmenším stejně rychle jako voda po bocích lodi, přišel čas na návrat domů. Cestu nám tentokrát zpestřoval zejména odér kvalitních alsaských sýrů, které někteří účastníci zakoupili rodinným příslušníkům pro případ, že by je dostatečně nepotěšili nově nabytými znalostmi. Domů jsme dorazili v pozdních večerních hodinách.

Děkujeme panu poslanci Polčákovi za pozvání a Radimu Sršňovi za bezchybnou organizaci.

Martin Urbanec
předseda Jihočeské krajské rady mSTAN

Categories: Aktuality