Mladé starosty v Jihomoravském kraji nově povede osmnáctiletý Lukáš Gross z Nové Vsi u Ivančic. Místopředsedou je Filip Slaný a funkci tajemníka obsadil Dominik Vojta.

Dva roky mSTAN na jižní Moravě

Spolek mSTAN v Jihomoravském kraji vznikl v únoru 2018 a za rok a půl existence si připsal úctyhodný soupis aktivit: Ještě před založením se budoucí členové zapojili do kampaně v úspěšných sněmovních volbách i do prezidentské kampaně Jiřího Drahoše. Následovaly pravidelné akce Na pivo s mSTAN, zapojení do projektu Ukliďme Česko, prezentace Komunální volby 2018 na školách v Jihomoravském kraji, kampaň ke komunálním volbám a následný úspěch členů mSTAN v nich: Donika Zůbková, Michal Ulbrich, Jakub Krainer, Jakub Matuška a Ondřej Ďuriš byli zvoleni zastupiteli.

První rok existence zakončili Mladí starostové debatou s poslankyní, vánočním večírkem na brněnských vánočních trzích i Dnem v senátu a setkáním s členy mSTAN z celé republiky. Úplně posledním úspěchem roku 2018 byla výhra na futsalovém turnaji mládežnických politických organizací.

V roce 2019 začal mSTAN zvát na pravidelná setkání i zbylé mládežnické organizace, zapojili jsme se opět do přednášek pro střední školy, tentokrát s vysvětlováním funkcí a pravomocí Evropského parlamentu před volbami do EP. Kampaň pro naše kandidáty do EP jsme vedli i v ulicích jihomoravských měst.

Opět jsme se zapojili do Ukliďme Česko a besedy jsme měli dvě: s poslancem Válkem i s poslankyní Krutákovou.

„Když se ohlédnu za těmi 20 měsíci, musím je hodnotit jako úspěšné. Aktivitou jsme se zařadili mezi nejpracovitější mládežnické organizace vůbec a jako bonus tu vznikla pevná přátelství. Chci poděkovat všem členům a kolegům, kteří mSTAN na jižní Moravě vybudovali. Při vzniku v únoru 2018 jsem slíbil, že se pokusím mSTAN založit, nakopnout a dát mu život. A také jsem slíbil, že vychovám nástupce a organizaci mu při nejbližší příležitosti předám do správy. Tak činím. Doufám, že se mi oboje podařilo, novému vedení přeji mnoho sil a těším se na spolupráci STAN-mSTAN,“ zakončil svůj projev loučící se zakladatel a předseda mSTAN Jihomoravského kraje Jakub Krainer.

Mládí vpřed!

Nové vedení výrazně omládlo. Třicátníky Jakuba Krainer a Jakuba Matušku vystřídali teenageři Lukáš Gross a Filip Slaný. „Pustíme se do díla s chutí. Máme na co navazovat a věřím, že mSTAN posuneme zase o kus dál,“ říká nový předseda Lukáš Gross, který je rovněž místopředsedou Oblastního sdružení Brno-venkov západ. Tajemníkem si vedoucí tandem vybral Dominika Vojtu.

„Naším úkolem bude dělat smysluplné věci, přivést mladé lidi k zájmu o politiku a věci veřejné, rozšířit členskou základnu a pomoci Starostům v krajských volbách 2020. Věříme, že kompetence ze správy obcí pomohou i při správě kraje,“ dodává Lukáš Gross.

Na sněmu vystoupil i předseda mSTAN ČR Tomáš Pavelka, poděkoval za dosavadní fungování a přínos Mladých starostů v Jihomoravském kraji a nastínil plány mSTAN do konce roku a na nejbližší období. Mezi hosty vystoupil i předseda STAN Jihomoravského kraje Radomír Pavlíček a předseda OS STAN Brno-venkov západ David Lacina. Oba poděkovali za spolupráci a popřáli Mladým starostům hodně sil v další práci.

„Já bych si přál, aby spojení mladých a Starostů fungovalo. My jsme rádi, když můžeme slyšet pohledy od nejmladší generace, a spoustou věcí nás obohacují. Spolek mSTAN na jižní Moravě funguje a my budeme našim mládežníkům pomáhat ze všech sil. Věřím, že se nám to v budoucnu vrátí,“ zakončil předseda STAN Jihomoravského kraje Radomír Pavlíček.

Jakub Krainer, bývalý předseda mSTAN Jihomoravského kraje

Categories: Aktuality