V sobotu 14. září obcemi prostějovského okresu projela plejáda nadšených cyklistů v rámci akce Na bicyklech Němčickem. Účastníci mohli navštívit každou obec mikroregionu Němčicko, kde je vždy čekala náruč místního starosty a drobné posilnění na další cestu. Akce tak spojuje aktivní rozvoj obcí se sportovním vyžitím občanů. Členové oblastního klubu mSTAN Prostějov se již potřetí podíleli na občerstvování cyklistů na trati, avšak letos jejich tým posílil předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Ten však nezůstal pouhým pasivním pozorovatelem.

Ráno kolem deváté hodiny se otevřely brány všech obcí, které plnily funkci checkpointů a zároveň občerstvovacích stanic. V obci Srbce, kde dlouhodobě působí jako starostka členka CV STAN Jana Přecechtělová, pomáhali s obsluhováním znavených cyklistů i místní „mSTAŇáci“. Zde také sportovce povzbuzoval Vít Rakušan a dával jim razítka při startu či průjezdu obcí. Mladí starostové s předsedou hnutí STAN byli vidět i mezi obcemi, kde rozdali na 400 balených vod pro osvěžení účastníků. V terénu působili členové mSTAN Ondra Pospíšil, Olda Přecechtěl a Vašek Kubíček spolu s Vojtou Kapounkem, který vše pečlivě dokumentuje.

Vít Rakušan poté spěchal, aby na vlastní kůži okusil únavu jako účastník cyklistické projížďky. Společně s Janou Přecechtělovou, Michalem Frantíkem, Zdeňkem Potužákem, Josefem Suchánkem, nasadili helmy a po vzoru svých voličů i nevoličů navštívili několik obcí.

Funkce cíle se letos hrdě ujala obec Mořice, kde byla přichystána malá odměna pro nejzdatnější sportovce a zábavný program pro dospělé i děti. Mořice jsou též rodnou obcí předsedy mSTANu Toma Pavelky, který koordinoval příjezd cyklistů a očekával dojezd peletonu Víta Rakušana a ostatních cyklistů. Dopoledne navštívil dojezdovou obec i Stanislav Polčák, europoslanec STAN. Naši politici zde absolvovali krátké interview na pódiu a dopřáli si zasloužené pivo ve stanu pro hosty.

Účast mladých i starších starostů byla mezi lidmi hodnocena velmi kladně a je patrné, že podpora podobných akcí má smysl i mimo předvolební kampaně.

Václav Kubíček, člen mSTAN a účastník akce

Categories: Aktuality