S Mladými starosty z různých částí republiky jsme se shodli, že by bylo na místě uspořádat ve třech největších městech – Praze, Brně a Ostravě – akci, která by pomohla oslovit slovenské voliče žijící u nás a podpořit tak demokracii u našich sousedů. Její další osud mohou rozhodnout parlamentní volby 30. září.

Proto jsme v pátek 22. září ve Staré aréně v centru Ostravy uspořádali promítání dokumentárního filmu Kuciak: Vražda novináře. Jednalo se o nadstranickou akci ve spolupráci s Piráty Moravskoslezský kraj, Milionem chvilek Frýdek-Místek a Nad hladinou, jejímž jediným cílem bylo připomenout, co všechno se na Slovensku před pár lety dělo a že právě ti aktéři v přelomových událostech (vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky a dalším následně odkrytém prorůstání zločinu do politiky) dnes kandidují do slovenského parlamentu a slibují růžovou budoucnost a naprostou záruku právního státu.

Film sám o sobě zanechal silný dojem, proto jsme na závěr poskytli prostor pro diskuzi. Zaznělo například mnohé rozhořčení nad tím, jak společnost někdy rychle zapomíná nebo jak silná může být lež oproti pravdě. Shodli jsme se však také, že je tu nejenže velký prostor pro naději, ale také my sami, naši známí a zejména Slováci mohou udělat mnohé pro lepší poměry v sousední zemi.

Věříme, že odkaz tohoto večera nezůstane jen u samotných diváků, ale že se tito lidé mohou podělit o své dojmy se svými známými a zejména s některými slovenskými voliči. Případně už teď víme, že jsme minimálně jednu osobu inspirovali, aby si film pustila sama z Netflixu v pohodlí domova – na dálku chválíme!
Obracíme se tedy i na Vás, kteří jste jen viděli zmínku o naší akci: Zkusme se postavit času. Připomeňme si, jaké to nedávno na Slovensku bylo. Zamysleme se nad tím, na jakých demokratických hodnotách nám záleží, neboť hodnoty překračují hranice, a nad tím, co pro ně můžeme udělat – před volbami nebo každý den, kdykoliv bude potřeba.

Ester Weimerová
předsedkyně mSTAN Moravskoslezský kraj

Categories: Aktuality