Zastoupení Evropské komise v ČR vymyslelo úplně nový program pro mladé a aktivní politiky. Každá mládežnická organizace, jejíž „velká strana“ je ve sněmovně, minus SPD plus SOCDEM mohla vyslat tři své zástupce. Mladí starostové na tuto misi delegovali svou 1. místopředsedkyni Zdenču Kašparovou, předsedkyni pražské krajské organizace Jíťu Černou a Pavla Müllera z jižních Čech.

Cesta byla naplánovaná od pondělka 23. do středy 25. října, načež jsme si hned po příletu zpět posteskli, že mohla být trochu delší. Hned po příletu jsme vyrazili do sídla Evropské rady a Rady EU, kde jsme diskutovali s Češkou pracující pro generální sekretariát. Poté jsme vyrazili do sídla Evropské komise, kde na nás čekala eurokomisařka Věra Jourová, která nás opravdu hodně, v pozitivním smyslu, překvapila. Večer jsme byli pozváni na večeři, kam za námi přišli diskutovat další zaměstnanci evropských institucí z Česka.

Celé úterý patřilo diskusním panelům od zaměstnanců Evropské komise. Vyslechli jsme si například, jak skutečně funguje Green Deal, nebo že se chystá velká reforma voleb do Evropského parlamentu. Někteří z nás se večer vydali na prohlídku historického centra Bruselu a na ochutnávku belgického piva.

Středa už byla smutnější, jelikož jsme podvědomě věděli, že se tento skvělý pobyt každou minutou nenávratně krátí, ale i tak jsme si ji velmi užili. Vydali jsme se totiž na české zastoupení při EU a do Evropského parlamentu, kde na nás čekala jeho místopředsedkyně Dita Charanzová.

Do hloubky jsme poznali fungování Evropské unie, utvrdili jsme se v její důležitosti a poznali kolegy z ostatních mládežnických organizací. Pokud bude do budoucna další možnost takto vyrazit, budeme moc rádi za další příležitost a zároveň děkujeme Zastoupení EK v Česku, že tuto cestu umožnilo.

Pavel Müller
mSTAN Jihočeský kraj

Categories: Aktuality