22. září, symbolicky na mezinárodní Den bez aut, se na půdě PSP ČR konala konference Vize 0 jako strategický cíl bezpečnosti silničního provozu. Každým rokem úplně zbytečně zhasnou životy stovek lidí. Kromě toho, že při smrtelné nehodě nejvíce utrpí rodina pozůstalého a celoživotní trauma si v sobě nese i viník nehody, jedná se o velkou finanční újmu. Celková ztráta z dopravní nehodovosti byla za rok 2020 vyčíslena na hodnotu 79,7 mld. Kč. Jelikož dle průzkumů veřejného mínění roste mezi účastníky silničního provozu agrese a vzájemná netolerance a ve dvacet let starém zákonu o pozemních komunikacích nebyla od roku 2006 učiněna žádná nová významnější změna v bodovém systému, je nejvyšší chvíle toto změnit!

Velmi diskutovanou oblastí byla prevence, která musí předcházet sankcím. Kromě posílení vzdělávání v autoškolách se připravuje i řidičák na zkoušku, díky němuž budou moci za dozoru mentora (rodiče) sednout za volant už 17letí. Odborníci navrhují mladým zlepšit podmínky a místo trestů za drobné chyby s následkem odebrání řidičáku se možná dočkáme koncepčního přístupu s důrazem na posílení výuky u těch problematických účastníků silničního provozu, kteří ještě nejsou zkušení řidiči.

Jsem rád, že pan poslanec Martin Exner spolu s dalšími odborníky svolal tuto, svého druhu první, konferenci. Pomohla mi uvědomit si, že dosud bylo téma bezpečnosti upozaďováno a převyšováno požadavkem na plynulost provozu. A jsem si jistý, že na příštím zasedání odborné komise Doprava a infrastruktura, jíž může být i jakýkoliv mSTAŇák, toto téma otevřeme do větších podrobností a přijdeme s dalšími nápady, jak problém řešit.

A dobrá zpráva na závěr: v Moravskoslezském kraji zahynul v roce 2020 nejnižší počet osob v přepočtu na obyvatele. Přesto to není ta kýžená nula. Přispějme k tomu i my a chovejme se na dálnicích, silnicích a místních komunikacích k ostatním ohleduplně.

Vilém Honysz

mSTAN na konferenci Vize 0 jako strategický cíl bezpečnosti silničního provozu
mSTAN na konferenci Vize 0 jako strategický cíl bezpečnosti silničního provozu
Categories: Aktuality