Praha, 19. 9. 2019 – Třídenní exkurzi do klíčových institucí Evropy mají za sebou Mladí starostové a nezávislí z několika krajů ČR. Patnáctka členů a sympatizantů navštívila v polovině září plenární zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku i budovu Rady Evropy, která zajišťuje spolupráci členských států zejména v oblasti podpory demokracie a ochrany lidských práv.

„Jsme rádi, že se nám tuto exkurzi na pozvání europoslance Stanislava Polčáka (STAN) podařilo zorganizovat. Vidět na vlastní oči jednání Evropského parlamentu je neocenitelná zkušenost. Jsme za ni rádi a doporučili bychom ji každému,“ říká předseda mSTAN Tomáš Pavelka.

Během návštěvy Mladých starostů projednával EP Evropskou centrální banku a v diskusi vystoupil například člen frakce EPP Luděk Niedermayer. Přímo na místě bylo možné využít nejsložitější překladatelský aparát na světě. EU má 24 oficiálních jazyků a každý poslanec má právo vystupovat ve svém rodném jazyce. Přítomnost překladatelů ze všech jazyků znamená, že si celé jednání můžete poslechnout přímo na místě do sluchátek nebo i z pohodlí domova (https://www.europarl.europa.eu/ep-live/cs/plenary) v jakémkoliv jazyce EU.

„Líbilo se nám nejen samotné jednání, ale i přednáška o fungování institucí, interaktivní parlamentárium a pochopitelně i setkání s europoslancem Stanislavem Polčákem,“ shrnuje člen mSTAN z jižní Moravy Lukáš Gross.

Druhou část poznávací exkurze absolvovali Mladí starostové a nezávislí v Radě Evropy, která vznikla roku 1949, sdružuje 47 členských států a přispívá k vytvoření společného demokratického a právního prostoru, který zaručuje dodržování lidských práv, demokracii a respektování zákonů.

I zde dostali účastníci kvalifikovaný výklad o tom, že každá zastoupená země vysílá zástupce ze všech politických proudů ve svých parlamentech, jak společná jednání vypadají a byli jsme přímo v sále, kde probíhá společné řešení hlavních problémů Evropy jako jsou organizovaný zločin, korupce, terorismus, počítačové trestné činnosti, násilí na dětech a ženách a obchodování s lidmi.

„Přesvědčili jsme se, že většinu výzev, kterým dnešní státy čelí, se vyplatí řešit společně. Díky Evropskému parlamentu máme jednotný trh a společná pravidla, díky Radě Evropy potíráme ty nejhorší zločiny společně,“ shrnuje význam exkurze Daniel Stark z mSTAN Karlovarský kraj.

Celá exkurze se nesla v přátelském duchu, vznikla zde řada nových kontaktů a spojení napříč kraji i generacemi, neboť mladí tvořili pouze třetinu celkového počtu účastníků. Mladí starostové a nezávislí tak dostali unikátní možnost vidět na vlastní oči jednání evropských institucí, pochopit celý proces spolupráce a samozřejmě navštívit krásné historické město Štrasburk, zažít výlet lodí i francouzské vinařství a sdílet poznatky a zkušenosti s úspěšnými starosty z celé republiky – vítězi krajských kol soutěže Vesnice roku 2019.

„Děkujeme všem účastníkům, hostiteli panu Polčákovi a věříme, že v exkurzích budeme pokračovat.“ uzavírá „tiskový mluvčí“ Mladých starostů a nezávislých Jakub Krainer.

Jakub Krainer, účastník exkurse a předseda krajské rady mSTAN Jihomoravský kraj

Categories: Aktuality