„Půda má oproti roku 1950 o 40% nižší schopnost vstřebávání vody, což je objem všech přehrad v Česku. Vláda ale bojuje se suchem hlavně pusou.“ Těmito Slovy Jana Farského odstartovala Michaela Jílková čtvrteční díl pořadu Máte slovo, který byl tentokrát zaměřen na téma sucho. Jako hosti byli pozváni již zmíněný 1. místopředseda hnutí STAN, dále ekolog a předseda spolku Živá voda Jiří Malík, hydrolog a geograf Bohumír Janský, Petr Kubala, František Beránek a ministr životního prostředí Richard Brabec. Součásti publika při natáčení televizního pořadu byli i členové mSTAN ve složení Tom Křížek, Pavel Reh a Lukáš Rejzek.

Pořadu od začátku dominovala především slovní přestřelka mezi Janem Farským a ministrem Brabcem ve věci efektivnosti a tempa zavádění opatření proti suchu pod taktovkou současné vlády. Pomyslným vítězem argumentačního ringu se stal pan poslanec Farský, který za své výroky inkasoval hned dva mohutné aplausy a uštěpačnou poznámku pana ministra na adresu publika.  

Postupně se ale počáteční bojová náladu začala vytrácet a v diskuzi převládla přátelská atmosféra. Především pan profesor Jánský vyzýval k vzájemné kooperaci v boji proti suchu, které nás postihuje všechny bez rozdílu. „… Samozřejmě ekolog má pravdu, vodohospodář má pravdu, ministr má pravdu, pan Farský má pravdu, pan Beránek má taky pravdu. Všechno do sebe zapadá. Krajina už nikdy nebude taková, jaká byla, ale jak říkají Němci: „Natur nach – blíže k přírodě“, “ zakončil debatu Jánský.

Tom Křížek, člen mSTAN Karlovarský kraj

Členové mSTAN přišli podpořit Jana Farského

Categories: Aktuality