Již tradičně se členové mládežnické organizace Mladí starostové sešli v průběhu léta v některém z míst naší krásné České republiky. Déšť byl asi jedinou kaňkou na jinak skvěle vydařeném víkendu, kdy členové navázali kontakty mezi sebou navzájem, objevovali krásu historické Kroměříže, ale zejména se dozvěděli mnoho o fungování obce Mořice na Prostějovsku. Mohli tak načerpat inspiraci pro své současné i budoucí působení v orgánech státní správy i samospráv po celé zemi.

Tomáš Pavelka, nejmladší starosta v celém Česku a předseda Mladých starostů a nezávislých v jedné osobě, zahájil prohlídku obce pozváním účastníků k sobě na úřad, kde představil úspěchy za své tříleté působení v pozici starosty a neméně zajímavé plány a vize do budoucna. Mezi nimi například změnu územního plánu a tím i rozšíření obce o více než padesát nových domů, které budou připomínat tradiční hanácký ráz, a nebudou tak vybočovat z architektury patrné po celé obci.

Kostel sv. Martina z 18. století řadí místní k jedné z hlavních dominant obce. Mladí starostové měli možnost nahlédnout dovnitř na krásný zdobný interiér plný maleb, ale také na běžně nepřístupné ochozy lemované sochami. Při nedávné události pádu přilehlého stromu na kostel se jedna ze soch poničila a bude nutné ji v budoucnu opravit. Jak ale říká pan starosta, „problémy jsou jen převlečené příležitosti“.

Hanácká pohostinnost se projevila nejen při návštěvě rekonstruované budovy mateřské školy, kde paní ředitelka s paní učitelkou připravily občerstvení, ale také při výborném obědě v budově hasičárny. Pepin z Hané, hanácké senátor a bývalý starosta obce Náklo Marek Ošťádal, poslankyně Michaela Šebelová a náměstek ministra pro místní rozvoj Radim Sršeň byli vzácnými hosty a účastníky debaty, která se konala v místní knihovně v budově zámku. Hosté představili svoje životní příběhy a i zde mohli mladí čerpat dobrou inspiraci do budoucna.

Zlatou tečkou za dnem plným zážitků bylo grilování v Zahradě pěti smyslů, jedné z dalších skvělých myšlenek starostů Mořic. Pokud váháte s návštěvou obce, jistě neváhejte. Rozhodně totiž má co nabídnout.

Marek Stratilík
mSTAN Olomoucký kraj

Categories: Aktuality