I na takovou otázku jsem dostal odpověď na konferenci s názvem „Od montovny k mozkovně“ pořádanou Institutem moderní politiky (iSTAR), která se konala v březnu 2022 v Dolních Břežanech. Už volba místa pro celou akci skvěle ilustrovala příklad dobré praxe, tedy výzkumné centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech.
mSTAN byl samozřejmě u toho, několik našich členů pomohlo s organizací akce. Na konferenci se podílelo také české zastoupení nadace Konrad-Adenauer-Stiftung a úvodní slovo ředitele Tomislava Deliniće poskytlo velice zajímavé srovnání uživatelského prostředí občan-stát mezi Českou republikou a Německem. Po jeho slovech a dále v průběhu celého dne mi stále více docházelo, že náš stát v digitalizaci zase tolik nezaostává nebo je alespoň na obzoru řada změn. Je však samozřejmě mnoho oblastí, kde by inovace byly rozhodně třeba a stále se nám jich nedostává. A jelikož došlo v prvním panelu na téma „moderní stát“ i na srovnání s Estonskem, zase mi hřebínek trochu opadl.
Nejen stát má být hlavním iniciátorem nových technologií. I soukromý sektor by měl aktivně přistupovat k nejnovějším technologiím. Náhled do moderního podnikání prezentovalo několik odborníků v druhém panelu. V jeho závěru představil starosta Dolních Břežan Věslav Michalik svůj pohled z úrovně obce, která by měla působit spíše jako facilitátor a vytvářet lepší podmínky pro případné investory.
V posledním panelu pak zástupci úspěšných firem prezentovali své digitální nástroje. Také jsme se dočkali virtuální prohlídky laserů, které se ve výzkumném centru ELI nachází.
Naše země se sice pro někoho může tvářit jako montovna, ale postupem času z nás může být elitní mozkovna. Konference ukázala, že potenciál tam je.
Jiří Duchek
1. místopředseda mSTAN