V pátek 6. prosince se v Brně konala konference Jižní Morava 2020+, které se zúčastnili i členové jihomoravské krajské organizace Mladých starostů a nezávislých. V rámci jednotlivých tematických bloků vystoupili hosté – hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, poslanec EP Stanislav Polčák, senátor a emeritní rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, akademický pracovník Mendelovy univerzity Petr Marada a poslankyně za hnutí STAN Jana Krutáková.

Každý z hostů prezentoval své téma a publikum mělo možnost pokládat přednášejícím otázky. S panem hejtmanem vedli přítomní debatu zejména na téma dopravní obslužnosti na pomezí krajů. Europoslanec Stanislav Polčák seznámil přítomné například s problematikou migrace obyvatel z jednotlivých regionů, zejména z venkovských oblastí, do okolí velkých měst. Pan Bek prezentoval vizi moderního školství a posluchači s ním vedli debatu o problémech současného školství, a o tom, jak by mělo školství v budoucnu vypadat. Téma zemědělství a životního prostředí pak patřilo panu Maradovi a paní Krutákové. Pan Marada představil příklady z praxe, co se mu v rámci rekultivace krajiny podařilo a paní Krutáková pak zejména prezentovala projekt „1000 a jedna cesta pro krajinu“.

Později téhož dne do Brna dorazil předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan, který na vánočních trzích prodával punč v rámci nadačního fondu Emil – na podporu mladých handicapovaných sportovců.

Den se Starosty jsme v Brně zakončili u piva. Od 17 hodin se v Kavárně Spolek konalo neformální posezení s politiky STANu Vítem Rakušanem, Stanislavem Polčákem a Janou Krutákovou. Akce byla pojata formou neformální debaty, kdy se politici střídali u jednotlivých stolů a diskutovali s přítomnými.

Lukáš Gross, předseda mSTAN Jihomoravského kraje

Categories: Aktuality