Brno se stalo posledním z trojice měst, která hostila akce mSTANu na podporu demokratických stran na Slovensku. Debata s mladými kandidáty se v Café Práh odehrála v pondělí 25. září, tedy jen pět dní před konáním slovenských předčasných voleb.

Debatovat přijeli Ladislav Kuna, kandidát Slobody a Solidarity a předseda Mladých SaSkárov, Andrej Stančík, poslanec a kandidát Demokratů. Na poslední chvíli účast odřekl místopředseda Křesťanskodemokratické mládeže Slovenska Slavomír Gregorík.

Debata, kterou moderovali členové mSTANu Kristian Thiel a Martin Vérteši, se točila kolem celé řady témat. Všechny ale spojovalo jediné – mladí lidé, jejich perspektivy, možnosti a budoucnost v zemi, která je hluboce rozdělená. Řeč tak přišla na příčiny masivního odlivu studentů ze Slovenska do zahraničí a možnosti, jak ho zastavit, na stav občanské společnosti a participace mladých lidí na veřejném dění na Slovensku, na přítomnost a nepřítomnost témat pro mladé v aktuálně běžící kampani či příčiny zmrtvýchvstání Roberta Fica.

Do debaty se zapojilo i česko-slovenské publikum s celou řadou dotazů, takže po devadesáti minutách nezbylo než některé nechat až na osobní rozhovory na after party u piva. Děkujeme všem za účast a držíme celému demokratickému táboru na Slovensku palce!

Martin Vérteši
mSTAN Jihomoravský kraj

Categories: Aktuality