Slovensko již 30. září čekají předčasné volby do Národní rady. Po vraždě Jána Kuciaka a masových protestech padla vláda Roberta Fica (SMER-SD) a zdálo se, že je s tímto politikem navždy ámen. Nová vláda pod vedením Igora Matoviče (OL’aNO), která měla přinést změny a zbavit zemi korupce, však přinesla jen chaos. A tak dneska Slováci znovu míří k volbám a SMER-SD je v průzkumech znovu na prvním místě. Má však silného vyzyvatele, který na něj čím dál více dotahuje – liberální a silně proevropské Progresivní Slovensko. mSTAN se proto rozhodl podpořit STANu ideově nejbližší slovenskou stranu a uspořádal v Praze debatu se třemi kandidáty mládežnické organizace Progresivního Slovenska, Mladí progresívci, do Národní rady.

Přípravy debaty započaly již v polovině května. Tehdy bylo osloveno vedení Mladých progresivců s nápadem uspořádat v Česku debatu a pomoci jim v nadcházejících volbách. Veškeré přípravy tedy trvaly skoro 5 měsíců.

Akce se uskutečnila v úterý 19. září v prostorách Skautského institutu na Staroměstském náměstí. Pozvání do debaty přijal Michal Sabo, podpředseda Bratislavského kraje, a spolupredsedové Mladých progresivců Gréta Gregorová a Tomáš Krjak. Debatu za mSTAN moderoval David Šoun, hlavní organizátor akce, a Adam Trunečka, místopředseda mSTAN.

Celá debata probíhala ve velmi přátelské atmosféře. Otázky pokryly všechna zásadní témata nadcházejících voleb od nedávné rvačky bývalého premiéra, přes životní prostředí, ochranu klimatu, dezinformace, práva sexuálních menšin až po migraci Slováků do zahraničí a zavedení systému většinového hlasování na úrovni Rady EU. Celá debata trvala zhruba hodinu a půl. Účast velmi velmi vysoká, dokonce vyšší než jsme očekávali nám, a tak nám nevystačily židle. Přišli si ji poslechnout především mladí lidé, a to jak Slováci, kteří zvažují, koho budou volit, tak Češi, kteří se zajímají o dění u našich sousedů.

Pokud jste debatu nestihli a máte o ni zájem, tak bude brzy celá ke shlédnutí na sociálních sítích mSTAN. Další akce ke slovenským volbám pořádá mSTAN také v Brně a Ostravě. Přejeme Slovákům příští týden šťastnou ruku ve volbách.

David Šoun
mSTAN Praha

Categories: Aktuality