Ve středu 15. 1. 2020 měli zástupci mSTAN možnost se opět zapojit do realizačního týmu iSTARu a pomoci s průběhem konference na téma daňové politiky. Akce se konala ve velmi pěkných prostorech Schebkova paláce. Celou konferenci provázela moderátorka Barbora Šichanová z Rádia Wave.

První panel patřil Simoně Hornochové, bývalé náměstkyni ministra financí a daňové poradkyni, ve kterém se zaobírala kondicí českého daňového systému. Zákon o daních vznikl v 90. letech a od té doby se pouze doplňuje (průměrně šest novel ročně), nepřipravuje se nový. Pro občany je potom velmi těžké se v takovém zákoně vyznat. Simona Hornochová nabídla řešení současné situace – stát musí být transparentní a informovat občany o tom, jak zákon vykládá a jaká je k němu metodika.

V následujícím bloku se na téma „Co konkrétně potřebujeme změnit?“ vyjádřil Vladimír Štípek ze Svazu průmyslu a dopravy, Martin Fassmann z odborového svazu, šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová a Marek Kapička z CERGE-EI.

V druhé polovině programu vystoupil k evropské perspektivě daňové politiky Tomáš Meravý ze slovenského think-tanku MESA10 a uznávaný ekonom Petr Zahradník.

Závěrečné slovo patřilo členovi správní rady institutu Janovi Farskému.

Za mSTAN děkujeme iSTARu za možnost se podílet na organizaci a možnost získávat nejen zkušenosti, ale i cenné informace.

Jiří Duchek, první místopředseda mSTAN

Categories: Aktuality