Dne 5. května se konala v ostravském kulturním centru Cooltour přednáška Mgr. Davida Bárty na téma „Smart City v praxi“. Pan Bárta je jedním předních českých expertů na danou problematiku a posluchačům poskytl náhled do praktického využití jednotlivých technologií, postupů a metod a jejich dopadu na společnost jako takovou. Nechyběly ani příklady z naší republiky a přišlo také i na samotnou Ostravu, jejíž progresivitu, zejména v případě dopravního podniku, si velice pochvaloval.

Kromě pozitivních dopadů uvedl také jak může vypadat špatné uchopení koncepce a k čemu může vést a také jak i ty nejlepší plány často narážejí na nechuť ke změnám ze strany tradičních politických subjektů.

Po přednášce následovala neformální debata a předávání jednotlivých zkušeností a kontaktů. Koncepce chytrých měst je hudbou budoucnosti i přítomnosti, která vytváří město, ve kterém chtějí lidé žít. K tomu nabízí mnoho nástrojů, na které se bude chtít zaměřit i mSTAN při své činnosti v Moravskoslezském kraji.

Podařilo se tak navázat spolupráci, která může spočívat v dalších vzdělávacích akcích i pro samotné politiky a mít dopad na budoucí kvalitu života v kraji.

Jiří Večerka

 

 

 

 

 

Categories: Aktuality